Na dvou kolech: blok nejlepších cyklo-filmů

Festival Expediční kamera

Sobota 12. 11. 2022 | 15:30–17:00
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Kdo je víc cyklista, závodník proslulé tréninkové stáje nebo ten, kdo na kole vyskáče schody a sjede kolmou skálu? Cestovatel, který si svůj svět sbalí do dvou cyklobrašen a objede zeměkouli, a nebo rodina, která na letní dovolené projede jižní Čechy? Kde je hranice mezi sportem, koníčkem a cestováním? A je vůbec potřeba ji hledat?

Cesta do Kazbegi (USA, 16 min)
Gruzínské odlehlé hory, čtyři kamarádi, nejnutnější zásoby a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje jejich cestu po hřebeni Kavkazu až do města Kazbegi. Tuto trasu si obvykle pro své túry vybírají trekaři, tady si ji můžete prohlédnout z pohledu horských kol. Je tato trasa na kole sjízdná? Jaké byly po cestě největší překážky? Co našim hrdinům napáchalo počasí? Jak se vypořádali s neobvykle dlouhou zimou, která v horách ještě panovala? Film je o splněných plánech, o lidech, o štěstí, o smůle i překrásné krajině gruzínských hor.


Frozen Road (Velká Británie, 28 min)
Jack London praví, že každý muž, který je mužem, dokáže cestovat osamoceně. Ben Page je muž a cestuje po světě pouze s pomocí svého kola a zkušeností. Snímek Frozen Road sleduje jeho cestu zimní Kanadou od jihu k severu. Hledá nejen dobrodružství krásnou krajinu, ale i dokonalou samotu. Navzdory nepřízni počasí a nástrahám osudu prostupuje divočinou a dochází ke zjištění, že tato cesta má však daleko do romantických představ z této krajiny. Ben ve filmu, který sám natáčí a zpracová, popisuje pocity frustrace a překvapení zažité během jízdy napříč poslední velkou divočinou.


Alegria (Švýcarsko, 28 min)
Jediným a ne zrovna skromným cílem cesty Christopha von Toggenburga je změnit svět. Na svém kole absolvoval 3 200 km přes Himálaj po nejvyšších stezkách světas celkovým převýšením 50 000 m. Když zrovna nešlapal do pedálů, pomáhal malomocným a mentálně strádajícím ženám v Indii a vytvořil si v této nádherné krajině i mnoho přátel. Pomohl stovkám potřebných a ovlivnil miliony po celém světě.

 

Galerie