LAVINY – co způsobuje laviny a jak se při nich zachovat?

Viktor Kořízek

Neděle 12. 11. 2023 | 13:30–14:30
SÁL TARAHUMARA
(sál 301)


Sesuv laviny, po němž zůstane někdo zasypaný, znamená vždy obrovské ohrožení. Život zasypaného visí na velmi tenoučké nitce. Přímý svědek události drží tuto nitku na opačném konci. Jsou tři možnosti: buď se lekne, zazmatkuje, ucukne a nechá si tuhle tenkou spojnici ke kamarádovi proklouznout mezi prsty, nebo, možná i v dobré víře, zatáhne moc prudce a nitka se přetrhne... a pak je tady možnost třetí. Ví, jak tu nitku zachytit, jak za ni jemně táhnout, a pokusí se o to ... přestože ví, že ani tak se mu to nemusí podařit, ale alespoň se snaží tu šanci nepromarnit ... Tentokrát se budeme věnovat lavinové záchraně: Lavinové neštěstí, Kamarádská pomoc, profi akce, organizace záchrany, hledání pomocí lavinových přístrojů, sond, RECCA, lavinových psů, vyproštění, transport, První pomoc při lavinovém neštěstí, ... A vše budu samozřejmě dokumentovat na rozborech skutečných lavinových nehod.

Lavinová předpověď – jak by měla správně vypadat a jak ji správně používat? Co způsobuje laviny? Jak se chovat v lavinovém terénu? Co dělat v případě zasažení lavinou?

Lavinová předpověď

V dubnu 1993 byla domluvena jednotná stupnice lavinového nebezpečí. Do této chvíle používaly různé státy různý počet stupňů: Francie a Itálie 8, Švýcarsko 7, Německo a Rakousko 6. A právě od zimy 1993/94 platí pro většinu „lavinových“ států Evropy jednotná pětidílná stupnice lavinového nebezpečí, která umožňuje jednotným způsobem informovat obyvatele horských středisek a návštěvníky o aktuální lavinové situaci. Označení lavinových stupňů je číselné, slovní (název), barevné a pomocí ikon. V roce 2005 v Davosu byla do EAWS přijata i ČR. Na území ČR byla poté zavedena pravidelná denní lavinová předpověď pro Krkonoše a Jeseníky.

Pravidla pohybu ve volném terénu

Mezi pravidla pohybu ve volném terénu patří zejména: používání bezpečnostního vybavení a jeho kontroly, velikost a vedení skupiny, vedení trasy, taktiky výstupu a bezpečnostní rozestupy při výstupu, taktiky sjezdu a bezpečnostní rozestupy při sjezdu, zatížení svahu a hodnocení kritického počasí, místa a alarmujících znaků.Generální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři