EXPEDICE MUCHU 2020

Pavel Kořínek

Sobota 11. 11. 2023 | 12:00–13:00
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Česká horolezecká výprava ve složení Pavel Kořínek, Jiří Janák a Pavel Bém se vypravila do severního Pákistánu s cílem podniknout prvovýstup na nejvyšší dosud nezdolaný vrchol světa Muchu Chhish (7453 m) v Karákóramu. Plánovaný výstup alpským stylem představuje v současném světě himálajského lezení unikátní výzvu, kterou se zatajeným dechem sledoval celý horolezecký svět.

Muchu Chhish (čteme jako Muču Kiš či dokonce Muču Čiš) ležící v západní části hřebene Batura Muztagh (nejvyšší vrchol Batura I, 7795 m) je považován za nejvyšší dosud nezlezenou horu na světě, na kterou lze legálně vystoupit. O 50 metrů vyšší Gankham Puensam v Bhútánu je z náboženských důvodů horolezcům zapovězený.

„Prvovýstupy jsou dnes obecně v Himálaji či Karakoramu velmi ojedinělé a najít něco, kde se nezabijete a máte relativně šanci na úspěch, je čím dál složitější. Titul nejvyšší doposud nevylezené hory světa je svým způsobem lákavý. Tak se zrodil nápad jet na Muchu Chhish, horu, kterou doposud skoro nikdo neznal,“ přibližuje ideu výpravy Pavel Burda, původně člen expedice, kterého problémy spojené s pandemií a zdravotní lapálie připravily o možnost letos na expedici odcestovat, a proto převzal roli komunikační spojky s expedičním týmem. Odlet expedice výrazně poznamenala také krize kolem koronaviru. Dlouho nebylo jasné, zda vůbec budou moct vyrazit a z původního desetičlenného týmu zbylo jen tříčlenné jádro, které skutečně v polovině srpna odletělo do Islámábádu.

Expedice skončila asi v 6.000 metrech, ale přesto byla úspěšná. Třeba proto, že se všichni vrátili živí, třeba i proto, že jiné letos ani nevyrazily. Pojďme si to s nimi užít na vlastní oči a uši.

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři