GASHERBRUM II

Pavel Burda

Sobota 09. 11. 2024 | 19:00–20:30
SÁL KOLUMBUS
ve spolupráci se Španělskem (sál 200)


Pokud nasednete do letadla, vystoupíte v hlavním městě Pákistánu, pak pojedete na sever čtyři dlouhé dny džípem (nebo, když máte štěstí, poletíte hodinu letadlem) a následně absolvujete sedmidenní vysilující pochod v pohoří Karakoram, dostanete se k úpatí legendární K2, druhé nejvyšší hory světa. Stočíte-li to od ní kousek dál na jih, za dva dny pochodu spatříte gigantický masiv jiných dvou osmitisícových hor. Jmenují se Gasherbrum I (8080m) a Gasherbrum II (8035m). Druhá jmenovaná byla i cílem letošní česko-slovenské expedice pod vedením Martina Ksandra. Přestože se tato osmitisícovka řadí teoreticky mezi ty méně obtížné, je to pořád přeci jen osmitisícový gigant a vždy záleží, za jakých podmínek se s horou utkáte.

Vlivem Covidu byly letos karty i na tomto kopci rozdány, jako již dlouhá léta ne. Takový malý návrat pár desetiletí nazpět. Málo lidí, více dobrodružství. Stovky metrů námi natahaných lan, stovky metrů úmorného brodění se po pás v hlubokém sněhu s cílem prorvat se výš a výš. Šerpové z Nepálu letos prostě nepřišli a tak nebylo vyhnutí.

V deseti lidech jsme na konci června odlétali s cílem splnit si převeliký sen. Pouze dva z nás již měli osmitisícový zářez za sebou a bohužel ne všichni si v době odletu reálně uvědomovali, co je vlastně čeká. Okamžiky napětí, zklamání, vyčerpání ale i štěstí si tu velmi nerovnoměrně rozdělili všichni. Na vrchol se nakonec někteří dostali, jeden z těch úspěšných, Pavel Burda, se na vás pokusí trochu toho dobrodružství přenést. Přednášku doplní i krátkým autentickým dokumentem.

Přednáška ve spolupráci s Hannah Grant

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři