PYRENEJE GR 10 – 900 km od Atlantiku ke Středozemnímu moři

Gabriela Horníčková

Sobota 11. 11. 2023 | 16:30–17:30
SÁL KOLUMBUS
ve spolupráci se Španělskem (sál 200)


Co takhle ujít 900 km přes celé Pyreneje. Sama… „Jo, to by šlo“ odpověděla si jednoho dne Gabča.

Dobře, tak jednoduché to úplně nebylo. Dálkových pěších tras neboli thru-hiků je na světě celá řada. Po dlouhém vybírání a přemýšlení moje konečná volba padla na trasu zvanou GR 10, která vede podél hranic Francie a Španělska. Tahle dálková trasa je jednou ze tří nejznámějších tras (spolu s tzv. GR 11 a HRP), které vedou skrz celé Pyreneje od Atlantiku až ke Středozemnímu moři. GR 10 je nejstarší z nich a celé zdolání vyjde přibližně na 900 km i víc. K popisu charakteristických znaků této cesty zkusím ještě dát do kontextu, proč mě její rysy zaujaly natolik, že jsem si ji opravdu vybrala.

Proč tedy zrovna GR 10?

  • Dobrá délka: Hledala jsem tu nejdelší a nejzajímavější ucelenou trasu, kterou mi moje časové možnosti (cca 2 měsíce) umožní dokončit vcelku.
  • Skvělé značení a rozmanitost: Dobré značení ušetří čas, který bych mohla ztratit nad čtením map a zacházkami a rozmanitost krajiny podél celé trasy potěší jak smysly, tak duši .?
  • Lokalita Francie: Jelikož mluvím plynně francouzsky, tak věřím, že i to mi umožní prožít autentičtější setkání s jinými hikery a užít si tak trek a všechny zážitky naplno.
  • Nedostatek povědomí a informací v češtině: Je mi té trasy vlastně trochu líto, jelikož se většina lidí rozhodne pro nejoblíbenější z trojice tras GR 11 (o níž již lze získat více informací), ale o GR 10 jsou spíš jen okrajové zmínky.
  • Výzva, výzva, výzva: Tato cesta pro mě bude těžká nejen z hlediska její délky, ale také kvůli jejímu úctyhodnému převýšení přibližně 49 000 metrů, ze kterého mohou pořádně rozbolet kolena.

Pyreneje jsou překrásné evropské pohoří, které máme nadosah ruky. Trasa GR 10 nabízí rozmanitou podívanou od venkovské baskické krajiny, přes louky s polním kvítím a horskou biodiverzitou až po lesnatá údolí a dechberoucí hory. Přestože není tolik odlehlá od civilizace jako jiné dálkové trasy, její náročné převýšení je v tomto ohledu unikátní. Nevím, zda ji zvládnu, ale jedno vím jistě: už se nemůžu dočkat, až se postavím na její začátek ?!

 

Držíme Gabče pěsti a přejeme šťastnou cestu!

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři