Na cestě: blok nejlepších filmů o objevování světa i sebe sama

Festival Expediční kamera

Neděle 13. 11. 20221 | 18:00–19:00
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Nejvíc cestujeme v myšlenkách. Každá cesta, i ta nejvíc spontánní, začíná nápadem, pokračuje plánováním, nákupem jízdenky, letenky, balením. Ale dřív nebo později stojíme přesně tam, kde jsme chtěli být a začínáme si plnit svoje sny.

Himalaya (Litva, 5 min)
Jméno „Himálaj“ znamená „domov sněhu“. Je ochránkyní nejvyšší hory světa, nepálsky Sagarmatha, „Božské matky Země“. Vyvěrají z ní tři mocné řeky – Ganga, Indus a Brahmaputra a také je domovem tisíců lidí rozprostřených po pěti zemích: Nepálu, Indie, Bhútánu, Číny (Tibetu) a Pákistánu a z jejich oken neustále slyšíte obvyklé „namasté“. Pokud chcete najít odpověď na otázku, kým vším je „Himálaj“, nenechte si ujít vizuálně působivý film, který  vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Ve snímku jsou použity záběry z vrcholu Mount Everestu, které patří Editě Nichols, první Litevce, která tuto horu zdolala.

Návrat do Zanskaru (Velká Británie, 23 min)
Zanskar je malá odlehlá osada uprostřed hor v indickém Himálaji. Až donedávna bylo jediné spojení s civilizací možné pouze po nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo. Před 30 lety navštívili Zanskar dva Američané, kterých se na cestě ujala místní rodina, u které pak našli azyl. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat.

And then we swam (Velká Británie, 37 min)
Přeplout Indický oceán na veslici bez doprovodné lodi si troufne jen málokdo. Když se do toho navíc pustí dva muži, kteří nikdy nestrávili noc na moři a nikdy neveslovali, půjde o hodně dobrodružný zážitek. V roce 2011 se Britové James Adair a Ben Stenning vydali z australského Geraldtonu na Mauricius na cestu dlouhou 5 600 kilometrů. Několik kilometrů od cíle se jim ale převrátila loď a z už tak náročné cesty se stal boj o život.

 

Galerie