Na laně: blok nejlepších lezeckých filmů

Festival Expediční kamera

Sobota 12. 11. 2022 | 19:30–20:30
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Čím výš vylezeš, tím větší budeš mít rozhled. Na horu, na skálu. Možná ti bude zima a vítr ti bude brát slova z úst, možná tě naopak na skalní stěně zpraží slunce. Třeba Ti dojdou síly a třeba se zraníš. Stejně to ale příště uděláš znovu.

Teória šťastie (Slovensko, 36 min)
Poetický filmový příběh o kontrastu generací. Bývalý lezec a opravdový horal Ľubo Rybanský se po letech vrací pod mohutné Vtáčniku. V 70. letech tu s kamarádem Rudou Pravdou trávili všechen svůj čas, vymýšleli nové linie a stavěli nové cesty. Přesto jejich jména na pamětní tabuli úplně chybí. Nedocenění může mrzet i na sklonku života, ale zklamání vyváží setkání s mladým lezcem Peterem Kuricem, který se zrovna chystá lézt ľubovu legendární cestu Dračí kout, první vylezenou cestu v oblasti.

Modrá posedlost (USA, 11 min)
Modrá posedlost, i tak by se dal přeložit název filmu točeného na aljašském ledovcovém platu Juneau Icefield. Horolezec Alan Gordon se  snažil zachytit místa na ledovci Mendenhall, kde se od svých devíti let neustále pohybuje a která se každý den proměňují.

Tamara (Německo, 17 min)
V roce 2012 Tamara Lunger poprvé spatřila 8 611 metrů vysoký vrchol K2. Pohled na něj byl ohromující v neposlední řadě pro to, že K2 je považována za nejnebezpečnější osmitisícovku. Již více než 80 horolezců zde přišlo o život. Přesto Tamara jako 28-letá zamířila opět do Pákistánu spolu s alpinistou Nikolausem Gruberem, aby čelila největší výzvě své horolezecké kariéry. Film je portrétem ženy, která miluje extrémy a žije pro ně. Film plný bolesti a strachu, ale i odhodlání a štěstí.

Galerie