Nanga Parbat 2018 Diamírskou stěnou

Lukáš Dubský

Sobota 12. 11. 2022 | 16:00–17:00
SÁL KOLUMBUS
ve spolupráci s Hannah (sál 200)


České expedici se podařila dne 22.7.2018 nevídaná věc v rámci Československých Himalájských výstupů: Šestice Čechů z devítičlenné expedice stanula v jeden den na vrcholu náročné Nanga Parbat 8.126 m.

Devátou nejvyšší horu světa zdolali Pavel Kořínek, Radoslav Groh, Pavel Bém, Lukáš Dubský, Tomáš Kučera a Pavel Burda. Do této doby se podařilo z vrcholu Nanga Parbat pohlédnout třeba na majestátnou K2 pouze 5 Českým a 2 Slovenským horolezcům. Jako první Češi na Nanga Parbat vylezli Josef Nežerka a Josef Rakoncaj, později Radek Jaroš, nositel Koruny Himálaje, který zdolal všech 14 osmitisícovek, a naposledy Marek Holeček se Zdeňkem Hrubým.
Naše expedice se snažila o unikátní dva paralelní výstupy a to, cestou Kinshofer a přes Mummeryho žebro. Nakonec díky podmínkám na kopci byla zvolena cesta jedna i tak velice náročná a to Kinshoferova. 
Nanga Parbat 8.126 m, tato mýtická hora byla první osmitisícovým vrcholem, o který se kdy člověk reálně pokusil. Lodivodem této snahy byl Angličan Albert Frederick Mummery (1855 –1895), patrně jeden z nejlepších horolezců své doby. Po obléhání hory se nakonec pustil na vrchol cestou z nejpříkřejších. Volí Diamírskou stěnu, přes skalní žebro uprostřed. Pravděpodobně lavina, možná něco jiného, kdo ví, ale s jistotou můžeme říci, že Mummeryho si hora vzala a zatím nevydala. Pojmenování „Mummeryho žebro“ dodnes budí nostalgii a značí cestu Angličanem započatou a k vrcholu doposud nevylezenou. Himalájské horolezectví má řadu legend. Nanga Parbat má jednu z nejzvučnější v osobě Hermanna Buhla (1924-1957)…. Rakouský horolezec dokázal neuvěřitelným sólovýstupem prakticky za hranicí tehdejších lidských možností jako první člověk stanout na vrcholu Nanga Parbat. Psal se 3.červenec roku 1953. …„jsem na konci se silami, na smrt unavený se svalím do sněhu a zabodnu cepín. Byl jsem na cestě 17. hodin v kuse…“ Dolů slézal Hermann ještě o poznání déle. Do té doby si hora vyžádala 31 lidských životů.

Galerie