Západ USA ve 3D fotografii: Tajuplný Chaco kaňon a Carlsbad

Marek Audy

Sobota 12. 11. 2022 | 10:00–11:00
SÁL ALDABRA
ve spolupráci s UNIQA (sál 131)


Po slavnostním ukončení setkání jeskynních fotografů v sirovodíkových jeskyních Carlsbadu jsme se vydali po slavné šestašedesátce na západ. Kromě Města duchů, Údolí smrti a spousty sekvojí a kaktusů jsme prozkoumali také kaňon Chaco, magické místo ležící v severovýchodním cípku Nového Mexika. Je to jedna z největších záhad Severní Ameriky.

Pouštní údolí bylo osídleno neznámou kulturou někdy kolem roku 700 našeho letopočtu. Mystická kamenná města jsou postavena ve více patrech na ploše několika desítek kilometrů. Precizně postavené zdi jsou rozmístěny podle předem určených a vyměřených architektonických návrhů. Vesnice obvykle zachovávají půdorys ve tvaru půlměsíce, což je nejlépe patrné při pohledu na nejzachovalejší “Pueblo bonito”. Jednou z největších záhad jsou tzv. kivy – kruhové stavby o průměru 5 až 20 m, zahloubené pod okolní terén, podlaha těchto kiv je vydlážděna tajemnými obrazci, vyzděnými jámami a zídkami. Okultní účel kiv je pouze spekulací. Dnes neznáme dokonce ani jméno původní kultury. Název Anasazijové jim až později dali Navahové. O prastaré kultuře Anasazijů se totiž nedochovaly žádné písemné záznamy. Zánik měst byl velmi rychlý. Proběhl během několika desítek let. Klimatologové na základě výzkumu klimatických změn v oblasti vyslovili hypotézu, že Anasazije zničila suchá perioda, která sem opakovaně přichází zhruba jednou za 500 let.

Kaňon Chaco je právem na seznamu kulturního dědictví UNESCO a my se na něj podíváme prostorově, v nádherných stereografických fotografiích. 

Galerie