KALIFORNIE – to nejlepší z Pacific Crest Trail a Sierra Nevady

Michal Petřík

Neděle 10. 11. 2024 | 10:30–11:30
SÁL KOLUMBUS
ve spolupráci se Španělskem (sál 200)


Všichni o ní mluví, někdo po ní šel, někdo o ní napsal knihu, někdo o ní viděl filmy, ale přesto po ní většina nešla. O čem je řeč? Pacific Crest Trail (PCT), legendární dálková turistická stezka. A proč po ní většina lidí nešla, i když by ráda?
Protože na to nemá čas.

A to je i náš případ, a tak jsme museli počítat, jak by to šlo udělat. Celá trasa trvá ujít kolem šesti měsíců, my jsme ale měli jen šest dnů. No ale které kilometry z těch celkových 4268 km vybrat? Sedli jsme tedy ke glóbusu, roztočili ho a pak prstem zastavili na náhodném místě planety. Naštěstí jsme se trefili na podle mnohých nejhezčí úsek PCT, který svou trasu sdílí s další úžasnou stezkou John Muir Trail (JMT). Ta vede pohořím Sierra Nevada a i když ani JMT nejde ujít za šest dní, tak zažít a vidět už se něco dá.

Samozřejmě kouzlo PCT je v jejím celku, takže vám nebudeme říkat, že vám tenhle letmý dotyk našich a případně pak i vašich bot s její trasou přinese nějakou životní katarzi. To určitě ne, ale bez ohledu na to, kolik stop podrážek v kalifornských horách zanecháte, tak to nějaké stopy zanechá naopak ve vás. Kromě toho, že uvidíte jedny z nejkrásnějších míst na světě, tak objevíte pár důležitých souvislostí, které mají vliv na každého horala.

Právě z Kalifornie totiž pochází první myšlenky na ochranu cenných přírodních ekosystémů, které se pak přetavili do vzniku prvních národních parků na světě. A o více než sto let později se tyto ekosystémy pokouší rozvrátit globální oteplování a daří se mu to bohužel nad míru dobře. O tom všem si povíme více, takže pokud stejně jako my nemáte volných šest měsíců na PCT, tak si vyhraďte alespoň šedesát minut na naši přednášku.

Přednáší: Michal Petřík + Filip Liška

Přednáška ve spolupráci s

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři