PIK POBĚDA – nejtěžší a poslední z výstupů série Sněžný leopard

Katka Mandulová

Sobota 09. 11. 2024 | 16:30–17:30
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Pik Poběda je nejtěžší vrchol z celé série "sovětských" sedmitisícovek. Je také posledním vrcholem k završení titulu Sněžný leopard, do nějž se pustila horolezkyně Katka Mandulová.

Pik Poběda leží v pohoří Tian Shan, což v překladu znamená Nebeské hory, přímo na trojmezí Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Číny. Štít vítězství nese název na počest vítězství v bitvě u Stalingradu. Je to nejtěžší vrchol z celé série Sněžný leopard. A přesně tam se toto léto vydává Katka Mandulová, horolezkyně usilující o titul Sněžný leopard, a její osvědčený parťák Martin Sankota.

Plány na léto jsou tedy dány a jsou následující…

Na klasické cestě je pět postupových táborů, přitom dva jsou ve výšce nad 7000m. Obtížnost lezení na stupni 5B ruské škály, což není úplně zadarmo. Velmi riskantní je pasáž Diky s padajícími ledovými seraky a exponovaný a dlouhý, dvanáctikilometrový hřeben vysoko v sedmi tisících. Stan se v té výšce kvůli silnému větru v podstatě nedá postavit. Bude nezbytné vykopat jeskyně a přenocovat v ledu. Rozhodující je počasí a sněhové podmínky, neboť cestu si budou muset prošlapat sami.

Pět týdnů budou mít tito horolezci základnu na ledovci Jižní Inylček, přímo mezi Chan Tengri a Pik Pobědou. Aklimatizovat se budou na Chan Tengri, přitom z třetího výškového tábora do base campu chtějí sjet na lyžích. Vrcholový útok je v plánu zhruba v půlce srpna. Držme jim pěsti a přejme hodně štěstí při výstupu a hlavně bezpečný návrat domů.

Spolu s Katkou doufáme, že se jí podaří na Pobědu vylézt a projekt Sněžný leopard dokončit. A když ne, tak jak sama říká: „zůstanu Něžným leopardem“.

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři