CHAMLANG – prvovýstup severozápadní stěnou himálajské sedmitisícovky

Zdeněk „Háček“ Hák

Neděle 12. 11. 2023 | 14:30–15:30
SÁL ALDABRA
ve spolupráci s UNIQA (sál 131)


Rokytnický horolezec Zdeněk Hák s Markem Holečkem letos v květnu jako první na světě pokořili alpským stylem extrémně náročnou dvoukilometrovou severozápadní stěnu nepálské hory Chamlang (7.319 m). Expedice se neobešla bez dramatických chvil, zápasili s větrem, padajícím kamením, nedostatkem jídla. Přijďte si poslechnout napínavé vyprávění se šťastným koncem!

„V základním táboře pod Chamlangem střídáme team Slovinců, kteří tu již operovali měsíc a……nic! Dostali se pouze do 6000 m a zastavil je prý tvrdý vodní led. No uvidíme….. My se běžíme aklimatizovat na Mera Peak. Konečně jsme aklimatizováni a čekáme v BC. Asi po týdnu konečně přichází ta správná chvíle vyrazit na cestu. Je nejvyšší čas protože už nám pomalu dochází jídlo. Máme totiž s sebou jen to, co přinesli dva lezci a jeden nosič.

Pod stěnu se vydáváme 16.5. a utáboříme se přímo pod ní. Větší monstrum jsem snad ještě neviděl! Jeden trumf však v rukávu máme! A to českou uličku, kudy lze do stěny snad bezpečně proklouznout. Stěna je totiž jako každá správná severka až příliš živá, nevyzpytatelná a nehostinná! Vše jde ale nakonec v podstatě podle našich představ a po čtyřech dnech 20.4. bivakujeme těsně pod vrcholem.

Jenže Chamlang je hora, která se s lezci ráda mazlí a teď zrovna dlouho žádnýho neměla.. ? jenže to mazlení je asi tak příjemné, jako když vás láskyplně olizuje a svou obří tlapkou laská bílá tygřice z liberecké zoo a vy celou tu dobu jen čekáte finální úder obří pracky. Trvá to snad věčně, když třetí den k ránu vás nechá potichounku proklouznout ven, i když vás u toho jakoby beze zájmu jedním okem pozoruje. Huf, vyvázli jsme!!!

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři