Reálná rizika na cestách: pijavice, komáři, nadháněči, taxíkáři a potíže s úřady

Míša a David Gladišovi

Sobota 12. 11. 2022 | 12:00–13:30
SÁL KOLUMBUS
ve spolupráci s Hannah (sál 200)


Teroristé a ebola nejsou tím, co vám na cestách reálně hrozí. Ty opravdové nástrahy jsou méně dramatičtější, ale často velmi otravné a nepříjemné a proto je dobré se trochu na ně připravit. Ať už se jedná o drobné cestovatelské nemoci, které potkají skoro každého, ale často na ně v lékárničce plné antimalarik a antibiotik není ten správný lék. Nebo potíže s lidmi od obtěžujících nadhaněčů a okrádajících taxikářů a směnárníků až po osnovatele různých drobných podvůdků a sexuální harašení. A jsou tu také nebezpečná zvířata, na které musíte být připraveni. Ne, není to jedovatý had ani žralok, ale spíše písečné mušky či komáři.

Cestovatelé David Gladiš a Kateřina Petríková vás provedou desítkami podobných drobných nástrah a potíží, včetně praktických rad, jak jim předejít.

Podíváme se i na komplikovanější věci jako jsou úplatky a problémy s úředníky nebo na to, jak se chovat při zatčení (natrénováno přednášejícími v Saúdské Arábii, Surinamu, Pákistánu, Ugandě i Afghánistánu).

Únavné smlouvání o pár drobných vás úplně vyčerpá. O kus dál se handrkujete s taxíkářem, ale zapomenete si stvrdit domluvu na papír. Ještě dál se divíte, že cena je o jednu nulu vyšší. Bohužel, zrovna Váš hotel vyhořel. Nevadí, taxíkář vás veze do jiného. Je ošklivý a hrozný, za to však v jiných kapsách chřastí mince za provizi. „Best price my friend, very nice, beautiful!“

Konečně jste za zdmi a nikdo na vás nemůže. To je jen dočasný pocit. Moskytiéra je děravá a komáři usedají na krvavé rány po dnešních pijavicích. Při marném hledání jakéhokoli jiného zvířete na zaručeně nejlepším safari se na vás doslova nalepily. A to buďte rádi, že jste chlap a lepily se jen ty pijavice.

Galerie