Pik Lenin a Sněžné leopardění: 7.000 bývalého Sovětského Svazu

Katka Mandulová

Sobota 10. 11. 2018 | 10:00–11:00
SÁL FILMŮ A EXPEDIC


Kde se bere nápad stát se Sněžným leopardem? Tímto prestižním titulem jsou oceňováni horolezci, kteří vystoupí na všechny sedmitisícové vrcholy bývalého Sovětského svazu.

Dohromady je jich pět. Chan Tengri, Pik Pobědy leží v pohoří Tian Shan, na trojmezí Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Číny. Pik Korženěvské, Pik Komunismu a Pik Lenina jsou významné vrcholy Pamíru, v blízkosti hranice mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Čtyři z těchto vrcholů už mám v kapse a tajně doufám, že jednou získám slavnou medaili a také se stanu Sněžným leopardem.

Myšlenka ve mně zraje už dlouho a postupně nabývá reálné kontury. Do střední Asie jezdím už dlouho, zhruba od roku 2001. Nejprve jsem jen mlsně brousila v údolích, procházela jsem pěšky mocné ledovce a obdivovala velehory z bezpečí základních táborů. Zvědavost mě nejprve přivedla do základního tábora pod Pik Lenina, přišla jsem vlastně jen posedět v jurtě, popít kumis – zkvašené kobylí mléko a poklábosit s horolezci. Začaly mě zajímat příběhy průkopníků lezení v Pamíru, slavné počiny Mistrů sportu a chrabrost sovětských horolezců. Objevila jsem jména jako Abalakov, Korshunov, Valiev. Dozvěděla jsem se o osudech o prvních pionýrských výpravách do těchto zapadlých končin světa, které podnikali Prževalskij, Fedčenko nebo Merzbacher. A pak už to šlo samo.

GalerieHlavní partneři

Partneři