SVĚTOVÁ VELKOMĚSTA Hongkong, Lisabon, Singapur, Petrohrad

Šárka Morávková

Sobota 09. 11. 2024 | 14:00–15:30
SÁL ARARAT ve spolupráci s Hannah (sál 104)


Čeká nás pořádná ochutnávka asijských a evropských velkoměst:

HONGKONG

Jedno z nejzajímavějších, ale celkem opomíjených velkoměst světa. Cestovatelé ho znají hlavně díky stopoverům při svých cestách do Východní Asie. Málokde najdete takovou směsici barev a vůní jako tady. Skvěle se tu jí i nakupuje. Ve městě narazíte na britské koloniální pozůstatky jako jsou patrové tramvaje a autobusy, jízda vlevo nebo afternoon tea v luxusních hotelích. Můžete se vykoupat na příměstských plážích, zahrát si v kasinech ostrova Macau, navštívit místní Ocean park nebo si vychutnat večerní světelnou show na nábřeží. Potkáte zde hlavně mladé lidi, jak zaměstnance světových korporátů, tak turisty z pevninské Číny, kteří sem jezdí nakupovat. Tohle město žije přes den a září v noci a rozhodně se v něm nebudete nudit. I proto se do něj každým rokem aspoň na týden vracím.

LISABON

Posledních pár let je cílem eurovíkendů nebo kratších návštěv. Objevila jsem ho už před mnoha lety a říkám mu „keramická dlaždice Evropy“. Město působí mile a uspořádaně a má velice příjemnou energii.  Většina ulic vede z kopce do kopce, takže se buď zadýcháte, nebo popojedete tramvají, která slouží jako místní atrakce. Typickou, tesknou hudba „fado“ si vychutnáte nejlépe ve čtvrti Bairro Alto, stejně jako koktejly a sendviče v místních barech, kde to žije ještě dlouho po půlnoci. V okolí Lisabonu jsou hezké pláže, nejzápadnější bod Evropy Cabo da Roca a trochu šílený zámek ve městě Sintra. Říká se, že „není ulice, kde by nebyl aspoň jeden kachlový dům. Musím to poopravit: není ulice, kde by byl pouze jeden! kachlový dům.

SINGAPUR

V průvodních se píše, že na ulicích neuvidíte žvýkačku, papírek, nedopalek, lidi se na veřejnosti nedrží za ruce, nelíbají… a plno dalších, dnes už nepravdivých informací. I tak je ale Singapur jedno z „nejsterilnějších“ měst na světě. Ohromí vás už Changi Airport, které je několik let po sobě vyhlašováno jako NEJ letiště na světě. Metro, autobusy i lodě tady fungují s téměř japonskou přesností. Ulice jsou vymydlené (ano, i čínská a indická čtvrť), všichni chodí spořádaně, respektují semafory, značky… až z toho trochu mrazí. Není to levné místo na dovolenou. Ceny za ubytování, jídlo a atrakce jsou opravdu vysoké. Největším lákadlem je  ostrov Sentoza s Universal Studios, čtvrtá nejlepší ZOO na světě, vyhlídkové plavby po řece nebo hotel Marina Bay Sands s dvěstěmetrovým bazénem na střeše a slavnou zahradou za hotelem. Nečekejte slunečné dny, spíš pod mrakem a teplo, ale každý, kdo v Singapuru byl, se vrátil nadšený s tím, že se tam musí znovu podívat.

PETROHRAD

Není Rusko jako Rusko. A tady to platí dvojnásob. Petr I. Veliký a jeho potomci sem přivezli z Evropy to nejlepší. Architekturu, gastronomii, umění, kulturu a vlastně i chování místních lidí. Široké bulváry jsou sice vylité asfaltem, ale díky četným kanálům a parkům to není v letním horku tak hrozné. I v zimě je město kouzelné, ale jezdí se sem hlavně díky fenoménu „bílých nocí“, od května do července.  Město je plné turistů a žije skoro až do rána. A co teprve otevírání mostů na Něvě, to je teprve zážitek. I díky tomu, že se domluvíte (rusky nebo anglicky) nevíte, co dříve. Zůstat celý den v Ermitáži nebo jet do Petrodvorců? Ochutnat bliny nebo pelmeně? Projet se lodí po kanálech nebo zajít na balet? Jít na ochutnávku kaviáru nebo vodky? Tohle dilema naštěstí neřeším, protože se do Petrohradu poslední roky vracím každý červen. Ale dospávám to ještě měsíc!

Přednáška ve spolupráci s CK Alias Tour, specialistou na světová velkoměsta

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři