VIA CZECHIA + představení knížek a autogramiáda

Jan Hocek

Neděle 12. 11. 2023 | 12:00–12:30
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Kdo chce poznat Česko opravdu dobře, po všech stránkách a přitom se trochu zadýchat a zapotit, měl by určitě zamířit na některou ze stezek Via Czechia. Tyto nejdelší turistické trasy české provenience překračují celou zemi od západu na východ a tvoří je trasy Severní stezka a Jižní stezka. Obě stezky dohromady tak tvoří ucelenou, důkladně zmapovanou a popsanou trasu okolo Česka.

Pokud obě stezky zdoláte, navštívíte nejzápadnější, nejvýchodnější, nejjižnější, nejnižší a nejvyšší bod České republiky, stanete na sedmdesáti tisícovkách (vrcholech vyšších než 1000 m nad mořem), poznáte čtyřicet poutních míst, projdete všemi našimi národními parky a dalšími dvanácti chráněnými krajinnými oblastmi.

Nejdelší trasy české provenience

Trasy vytvořil Jan Hocek, český fotograf, cestovatel a publicista a tomuto projektu věnoval celý rok 2020. Jan Hocek sice procestoval přes osmdesát zemí světa od Grónska po Antarktidu, ale nezapomíná ani na objevování krás své domoviny. Po důkladné teoretické přípravě se na jaře loňského roku pustil do průzkumu tras stezek Via Czechia v terénu, aby tak dal dohromady systém pěších, cyklistických i lyžařských tras, který aktuálně čítá 5280 km!

Trasy Via Czechia nejsou jenom čáry na mapě, Jan Hocek je osobně všechny prošel, projel na kole a na lyžích a může vám tak garantovat, že pokud se jich budete držet, neminete žádnou významnou zajímavost našeho pohraničí. Nemusíte se ani bát jejich délky, protože trasy jsou rozdělené na logické úseky, jejichž krajní body jsou dobře dostupné veřejnou dopravou

Trasy jsou koncipovány tak, aby každá etapa končila v místě kde lze spát pod střechou, kvalitní turistické ubytování je k dispozici minimálně každých 20-25 km. Přibližně u poloviny etap je k dispozici kemp nebo oficiální tábořiště.

Každou stezku lze projít celou najednou nebo po částech, pěšky, na kole případně na lyžích, spát komfortně v penzionech a horských chatách, případně stanovat na krásných místech. Pro cyklistickou variantu putování je ideální horské nebo trekové kolo. Každý si tedy může vybrat oblíbenou formu putování nebo kombinovat jednotlivé aktivity podle reliéfu krajiny, či ročního období.

O stezkách Via Czechia vyšly v roce 2021 dvě knižní publikace s detailními popisy všech etap s přihlédnutím k putování pěšky, na kole nebo na lyžích a množstvím nádherných fotografií. Najdete v nich rovněž mapy tras s výškovým profilem, doporučená nocležiště nebo praktické informace pro absolvování stezky, jako je doporučené vybavení, oblečení, mapové podklady, tipy na cestu, apod.

Veškeré informace, online trasy, gpx soubory, nebo itinerář ke stažení najdete na www.viaczechia.cz

Na místě bude možné zakoupit knihy Severní stezka – Českem od západu k východu a Jižní stezka – Českem od východu k západu

 

 

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři