Voda je živel: blok nejlepších vodáckých filmů

Festival Expediční kamera

Neděle 13. 11. 20221 | 16:00–17:30
SÁL PIK ALIBABA (sál 201)


Voda je živel. A člověk má odjakživa touhu krotit živly. Proto se sportovci a dobrodruzi z celého světa vydávají na různých plavidlech do koryt divokých řek, na rozbouřené hadiny moře, do opuštěných zátočin velikých řek. Aby se po vodě dostali tam, kde končí pevná půda pod nohama.

Oči Boha (Německo, 31 min)
Na hranicích Číny a Kyrgyzstánu, ve stínu sedmitisícových vrcholů – tam, v krajině nikoho, se hlubokými kaňony valí řeka Saryjaz. Řeka, která láká ty nejlepší kajakáře už od 30.let minulého století. Dobrodruhy, sportovce a blázny, kteří mají odvahu vystavit se tak silnému proudu, tak blízko skal, aby se na konci své cesty podívali do očí boha. Tommas Marnics se rozhodl splnit si svůj sen a dal dohromady skupinu špičkových kajakářů z celého světa. Deset dní byli mimo civilizaci, deset dní v peřejích na hranici lidských možností. Deset dní štěstí.

Into Twin Galaxies (Velká Británie, 52 min)
Tři dobrodruzi, Sarah McNair-Landry, Erik Boomer a Ben Stookesberry, ocenění jako National Geographic dobrodruh roku, před sebe kladou nelehký cíl. V mrazivých končinách Grónska, někde u Baffinova zálivu je doposud neprozkoumaná řeka, nejsevernější řeka, která by kdy byla pokořená na kajaku a na ni právě míří. Za pomoci snow kitu se trojice vydává napříč polární pustinou za 1000 km dalekým snem, který spatřili zatím pouze na Google Earth. Expedice vyráží bojovat s nástrahami Grónska, polárním počasím, ledovcovou krajinou a dalšími překážkami, které se jim staví do cesty. Věří, že stihnou dorazit k řece právě včas, aby již byla rozmrzlá, ale aby se stále dala splout v lodích. 

Galerie