Marek Jelínek

Fotograf, cestovatel, dokumentarista a spisovatel, Marek Jelínek alias Dobroběžník, byl také frontmanem kapely Mauritius, později Mimosféry. Kapela vystupovala na všech festivalech ČR a skladba Antarktida vyhrála hitparádu v Óčku. Perspektivní hudební kariéru ale ukončil a začal cestovat. Po několika letech krátkých výletů se rozhodl dát v práci výpověď a doslova projet celý svět, aby zjistil, jak to v něm funguje. Tak se z laboranta a hudebníka Marka Jelínka stal fotograf, později spisovatel, dokumentarista a cestovatel. Jako dopravní prostředek na cestách používá koloběžku, která mu v cizích krajích otvírá dveře do rodin místních.

První cesta vedla napříč Střední a Jižní Amerikou. Ujel 6000 kilometrů na koloběžce a 5000 kilometrů lodí, navštívil indiánské kmeny v Amazonii, pil tradiční přírodní medicínu Ayahuascu (liánu smrti), na koloběžce zdolal trek k Machu Picchu, vystoupal do výšky 4338 m.n.m., projel největší solnou plání na světě v Bolívii a svou cestu po devíti měsících zakončil v Brazílii. V roce 2018 následovala Asie, kterou projel už úplně sám. V Asii učil buddhistické mnichy jezdit na koloběžce, popral se s 50 stupňovými teplotami v Indii, aby se dostal do nepálských Himálají, kde zdolal Annapurna trek. Díky projektu Dobroběžka se mu podařilo vybrat částku 112 000 korun a tím zajistit 80 bangladéšským dětem vzdělání na jeden rok a celou svou pouť zakončil po sedmi měsících a 7850 kilometrech v Singapuru. Společnost mu na cestě dělal jeho kamarád Michal Kohoutek.

V roce 2020 vyjel z Jihoafrické republiky do Egypta, cesta dlouhá 12 700 km přes celou Afriku, tentokrát ve společnosti své partnerky Dominiky. V průběhu celé cesty byl také natáčen dokument. Tuto započatou expedici ukončila po šesti zemích koronavirová pandemie. Marek Jelínek se tak v půli cesty, v Ugandě, musel vrátit domů do Čech a na druhou část kontinentu se vydá v roce 2021.

Generální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři