BĚH S TARAHUMARY – dlouhé běhy v Mexiku

Milan Daněk a Dan Orálek

Sobota 11. 11. 2023 | 14:30–16:00
SÁL TARAHUMARA
(sál 301)


Jací jsou doopravdy Tarahumarové? Zázrační běžci chránící si svůj tajemný recept na šťastný život nebo obyčejní lidé obývající mexickou divočinu, kteří jsou stále spíš nuceni utíkat než jen běhat? O tom vám poví Milan Daněk, autor knížky Ti, kteří běhají pěšky, českého pokračování příběhu z knihy Zrozeni k běhu. Vypráví o jedinečném setkání s Tarahumary, o výjimečném muži jménem Caballo Blanco i o běžeckém závodě s indiány obutými do sandálů z gumy starých pneumatik.

Spolu s Danem Orálkem se už podruhé zúčastnili  Copper Canyon Ultra Marathonu spolu se silnými přesily tarahumarských běžci a Danovi se podařilo mu úspěšně dokončit obtížnou osmdesátikilo­metrovou trať (50 mil) v mexickém kaňonu Urique.

Závod založil Micah True (Caballo Blanco), který sem chtěl přivést běžce z celého světa a představit jim indiány kmene Tarahumara, jejich krásnou zem a skvělou kulturu.  Není to běžný závod. Veškerý zisk spojený s pořádáním akce je předáván zástupcům indiánské komunity. Nejde však pouze o hmotnou pomoc, ještě větší význam má podpora zachování kulturního bohatství místních indiánských tradic, ve kterých běh na dlouhé tratě hraje velmi výraznou roli. Poprvé se závod běžel za skromných podmínek v roce 2003 a jeho světovou popularitu zajistila kniha  „Zrozeni k běhu“. Ta fascinujícím způsobem popisuje průběh závodu špičkových ultramaratonců s Tarahumary běžícími v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik.

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři