KORUNA SVĚTA + autogramiáda

Radek Jaroš

Neděle 10. 11. 2024 | 12:00–13:30
SÁL ALDABRA
ve spolupráci s UNIQA (sál 131)


Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Stejně jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu, a tak po výstupu na nejvyšší vrchol absolvoval legendární extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy v severní části Austrálie. V prosinci 2017 vyrazil směrem na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety – Antarktidu a její nejvyšší vrchol Mount Vinson. Stanul na něm 25. prosince 2017. Na konci roku 2018 následovala expedice na nejvyšší horu Jižní Ameriky – Aconcaguu, na jejíž vrchol vystoupil 4. ledna 2019.

Výstup na nejvyšší vrchol Afrického kontinentu Kilimanjaro 1. října 2019 znamená pro Radka dokončenou Korunu světa podle Bassova seznamu. K dosažení Koruny světa podle Messnerova seznamu zbývá Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie.

PO SKONČENÍ PŘEDNÁŠKY AUTOGRAMIÁDA

GalerieGenerální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři